Co zrobić, aby zachować u konia zdrowe stawy?

Zdrowe stawy u konia są podstawą jego funkcjonowania. Z wiekiem ich kondycja może się pogorszyć z uwagi na wiele lat eksploatacji, jednak można różnymi metodami przedłużyć ich zdrowie. W tym artykule przedstawiamy 5 sprawdzonych metod, które wzmacniają stawy i sprawiają, że koń będzie cieszył się galopem na długo. 

Metoda 1: Odpowiednia dieta

Odpowiednie żywienie organizmu to klucz do sukcesu. Taką zasadą kierują się osoby, chcące utrzymać umysł i ciało w dobrej kondycji. Dieta jest także niezwykle istotna w przypadku zwierząt, a zwłaszcza koni. Chcąc zabezpieczyć stawy w ramach diety, musi być ona bogata w witaminy oraz minerały wspomagające kości, stawy i ścięgna. Leczenie stawów jest bolesne i kosztowne, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. 

Metoda 2: Suplementy diety

Stawy u koni można zabezpieczyć, kupując suplementy na stawy dla koni. Na rynku zoologicznym jest dostępnych wiele produktów. Łatwo zweryfikować czy dane preparaty na stawy dla koni są dobre. Suplementacja musi się opierać na glukozaminie, chondroitynie i metylosulfonylometanie. Te trzy wymienione składniki wzmacniają stawy, a także wspierają ich strukturę. Należy pamiętać, że działania suplementacyjne musi zatwierdzić weterynarz. 

Metoda 3: Mądry trening

Trening bardzo dobrze działa na kości. Wszelkie aktywności konia wspierają wzrost i poprawne kształtowanie się układu kostnego. Praca z koniem zatem pozwoli zachować mocne stawy i kości. Oprócz tego intensywny trening pozytywnie pobudzi ciśnienie krwi i poprawia pracę mazi stawowej, która nawilża stawy. 

Metoda 4: Rodzaj treningu

Trening konia musi być różnorodny. Z tego względu zaleca się realizację treningów na różnych płaszczyznach, aby wzmocnić stawy, ścięgna i więzadła. Brak urozmaiconych treningów może wpłynąć na osłabienie stawów i zwiększenie się szansy na kontuzje. 

Metoda 5: Rozgrzewka to podstawa

Każda aktywność powinna być podparta wcześniejszą rozgrzewką. Rozgrzewka jest niezwykle ważna tak, jak przed aktywnością człowieka.